BuildIT 2021
13.-14. oktoober 2021 Tallinna Tehnikaülikoolis
13-14th October 2021 at Tallinn University of Technology
BuildIT 2021 on Tallinna Tehnikaülikooli kaheksas iga-aastane tudengite poolt korraldatav rahvusvaheline suurüritus, mis koosneb konverentsipäevast ja võistluspäevast.
Konverents toimub 13. oktoobril TalTechi aulas eesti keeles ingliskeelse sünkroontõlkega.
Konverentsi peateemaks on “Akustika”, keskendudes tarindite helipidavusele, ruumiakustikale ja linnamürale.
Konverentsipäev on jagatud kolmeks osaks:
ruumiakustika;
tarindite heliisolatsioon;
müra mõju ja selle leevendamine.
Kokku on konverentsile oodata 7 esinejat, kelle kirjelduse ja esitluse sisu avaldame peagi ürituse seinal. Olenevalt praegusest olukorrast oleme muutnud maski kandmise kohustuslikuks ja tagame aulas kuni 50% täituvuse. Selle tõttu pakume võimalust jälgida esitlusi ka Zoom'i teel.
Võistluspäev leiab aset 14. oktoobril samuti TalTechi aulas. Oodata on mitmeid traditsioonilisi võistlusi nagu pabersild, ehitusvillak ja müüriladumine, kuid kavas on ka mitu uut ja huvitavat võimalust end proovile panna.
BuildIT 2021 is the eighth annual major international event organized by students at Tallinn University of Technology, consisting of a conference day and a competition day.
The conference will take place on October 13th in the TalTech assembly hall in Estonian with simultaneous translation into English and we will also provide a Zoom broadcast.
The main topic of the conference is "Acoustics", focusing on the soundproofing of structures, room acoustics and urban noise.
The conference day is divided into three parts:
room acoustics;
sound insulation of structures;
impact of noise and its mitigation.
We are expecting 7 speakers to attend the conference, whose descriptions and short overview of their presentations will soon be published on the event wall and our webpage.
The competition day will take place on October 14th also in the TalTech hall. Many traditional competitions are expected, such as a paper bridge building, construction jeopardy and masonry, but there are also several new and interesting opportunities to test your abilities.
KONVERENTS
“AKUSTIKA”
13.10.2021
Ruumiakustika
Tarindite heliisolatsioon
Müra mõju
ESINEJAD
Hans Orru
Hans Orru on üks juhtivatest keskkonnatervise teadlastest Eestis. Tema peamiseks uurimisvaldkonnaks on välis- ja sisekeskkonna mõju inimeste tervisele ning ta on keskendunud oma töös tervisemõjuritele nagu õhusaaste, äärmuslikud õhutemperatuurid ja müra. Hans Orru on juhtinud mitmeid rahvastikupõhiseid keskkonnaterviseuuringuid, läbi viinud üle-Euroopalisi õhusaaste tervisemõju hinnanguid ning panustanud ka keskkonnatervise riskide tunnetamise valdkonda.
Konverentsile tuleb Hans rääkima liiklusmürast, sellest kuidas kõrged müratasemed tõsiseid tervisehädasid põhjustavad ning kuidas olukorda läbi parema linnaplaneerimise ja ehitistele esitatavate heliisolatsiooninõuete tõstmisega parandada.
Jüri Lavrentjev
Jüri Lavrentjev lõpetas TTÜ 1983. aastal autotranspordi erialal ning doktorikraadi omandas Stockholmi Kuninglikus Tehnoloogiainstituudis tehnilises akustikas. Tallinna Tehnikaülikooli jäi ta insenerina tööle kohe peale magistrikraadi lõpetamist ning alates 1999. aastast on ta olnud mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor.
Lavrentjev on tehnilises akustikas Eestis riiklikult tunnustatud ekspert, mitme juhtkomitee ja teadusajakirja toimetuse liige ning artiklite retsensent. Ta kuulus aastatel 2008-2012 maailma suurima akustikaühingu IIAV direktorite nõukogusse ning on lugenud erialaseid loenguid väljaspool oma ülikooli Soomes, Balti riikides ja Prantsusmaal. Professor Lavrentjev on konsulteerinud kümneid ettevõtteid ja organisatsioone toodete ja tööruumide akustika parandamisel.
Lavrentjevi konverentsi ettekande pealkirjaks on ‘’Müra ja selle vähendamine ruumides’’, mille sisuks on ruumide akustiliste omaduste ja nende määramise võimalused, mürasummutavad materjalid ja lahendused ning ruumide akustiliste omaduste parandamise võimalused. Ettekande raames kavatseb Jüri Lavrentjev läbi viia ka demonstratsiooni.
Mikko Kylliäinen
Mikko Kylliäinen on töötanud alates 1990. aastast akustika uurimise ja projekteerimise alal ning ka akustika õppejõuna Tampere ülikoolis. Praegu töötab ta akustikaosakonna juhatajana firmas A-Insinöörit. Uurijana on Mikko Kylliäinen keskendunud enim tarindite käitumisele löögimüra suhtes ning ajalooliste ehitiste akustika modelleerimisele. Akustikaprojekte on Mikkol olnud üle saja, sealhulgas on ta ka eesti keelde tõlgitud Soome käsiraamatu ”Hoonete akustiline projekteerimine. Akustika alused” teine autor.
Kylliäineni ettekande pealkirjaks on “Tarindite heliisolatsiooni modelleerimine”. Esitluse eesmärk on anda ettekujutus sellest, kuidas tarindid käituvad heliisolatsiooni suhtes. Esimesena tutvustab Mikko heliisolatsiooni mõjutavate akustiliste fenomenide parameetrilisi mudeleid ning teises osas toob näiteid modernsetest arvutamismeetoditest.
Esitluse eesmärk on anda ettekujutus sellest, kuidas tarindid käituvad heliisolatsiooni suhtes. Esimesena tutvustab Mikko heliisolatsiooni mõjutavate akustiliste fenomenide parameetrilisi mudeleid ning teises osas toob näiteid modernsetest arvutamismeetoditest.
Peep Pihlapson
Peep Pihlapson on Kodumaja Projekteerimise OÜ tootearenduse juhtiv insener ning töötanud Kodumaja kontsernis alates 2015. aastast. Magistrikraadi omandas ta Eesti Maaülikoolis ehitusinseneri erialal ning on nüüd spetsialiseerunud hoonete ehitusfüüsikaga seotud teemadele nagu akustika, energiatõhusus ning niiskustehniline toimimine. Tootearenduses on tema põhilisteks tööülesanneteks sihtriikide ehitusnormide ja standardite tundmine, ehitiste tehniliste ja konstruktiivsete lahenduste väljatöötamine ning uute materjalide ja lahenduste testimine.
Konverentsile tuleb Peep Pihlapson rääkima kergkonstruktsioonide isolatsioonist Kodumaja näitel. Lisaks tutvustab ta madalsagedusega õhu- ja sammumüra mõõtmist.
Kaupo Kõrven
Kaupo Kõrven on akustikainsener, kes omandas bakalaureuse kraadi Tallinna Tehnikaülikoolis tsiviilehituse erialal ning magistrikraadi Rootsis Chalmersi Tehnikaülikoolis heli ja vibratsiooni erialal. Ta on hästi kursis ehitiste akustikat, vibratsiooni ja keskkonnamüra puudutavate rahvusvaheliste regulatsioonide, standardite ja programmide eeskirjadega. Varasemalt on ta akustikakonsultandina töötanud nii Rootsis, Dubais kui ka Londonis. Hetkel on Kaupo vanem akustikakonsultant enda loodud ettevõttes Akustikainsener OÜ ning annab loenguid nii Tallinna Tehnikaülikoolis kui ka Eesti Kunstiakadeemias. Kaupo Kõrvenil on üle 11 aasta kogemust nii elamu-, äri-, haridus-, tööstus-, kui ka meditsiiniasutuste ja infrastruktuuri projektide alal.
Konverentsil räägib Kaupo lähemalt ruumiakustikast, kui akustika valdkonnast, mille eesmärgiks on toetada ruumi funktsiooni. Esitluses keskendub ta ruumiakustika omaduste analüüsile projekti faasis, püüdes heli levikut ruumis määratleda, arvestades peegelduste, neeldumise ja hajumisefektidega. Lisaks räägib Kõrven hilisematest mõõtmistest, ruumi mõjust heli levikul ning defektidega tegelemisest. Kuna plaanis on esitada ka mõned helinäidised soovitame kuulajatel kaasa võtta kõrvaklapid!
Joanna Kordemets
Joanna Kordemets on töötanud arhitektina büroos Arhitekt11 OÜ alates aastast 2016. Selle aja vältel on ta osalenud lisaks igapäevastele projektidele ligi kolmekümnel arhitektuurivõistlusel, omandades mitmeid auhinnalisi kohti ja eripreemiad.
Joanna on omandanud ehitusalase kõrghariduse arhitektuuris Tallinna Tehnikaülikoolis ning ta on võitnud mitmeid konkursse, nagu Tartu Ülikooli IT keskuse arhitektuurikonkurss, Pärnu maantee 275 majutus- ja ärihoone arhitektuurivõistlus ning Apametsa korterelamuala detailplaneeringu kutsutud ideevõistlus.
Esitlus põhineb Tallinna Tehnikaülikooli magistritööl, mis pälvis Tallinna linna Raestipendiumi ning Irina Raua nimelise tunnustusstipendiumi. Analüüsiti müraprobleemi inimese kui helide vastuvõtja perspektiivist, eesmärgiga leida alternatiivseid meetodeid akustilise keskkonna parandamiseks kasvava mürareostusega linnades.
Kaarel Sepp
Kaarel Sepa puhul on tegemist akustikakonsultandiga, kes omandas magistrikraadi Tallinna Tehnikaülikoolis ehitiste projekteerimise ja ehitusjuhtimise erialal ning on läbinud Washingtoni Ülikooli BIM- sertifikaadi kursuse. Alates 2019. aasta septembrist on Kaarel Kajaja Acoustics OÜ’s keskkonnamüra valdkonna juht. Kajaja puhul on tegemist ettevõttega, mille peamiseks eesmärgiks on pakkuda kvaliteetset tellijale orienteeritud akustikaalast konsultatsiooni, projekteerimise ja mõõtmiste teenust. Kaarlil on lisaks rahvusvahelised kogemused ehitusvaldkonnas töötamisest VDC (Virtual Design and Construction) insenerina nii Ameerikas kui ka ehitusinsenerina Eestis.
Konverentsil keskendub Kaarel enda ettekandes keskkonnamüra, eriti taristuprojektidega seotud müra teemadele. Esitluse käigus tutvustatakse kehtivat müraalast seadusandlust, räägitakse müratasemete hindamisest ning võimalikest leevendusmeetmetest. Samuti tuuakse elulisi näiteid hetkel töös olevatest suurematest taristuprojektidest.
VÕISTLUSPÄEV
14.03.2021
Osalejaid ootavad nii uued väljakutsed kui ka juba traditsiooniks saanud võistlused - müüri ladumine, pabersild ja ehitusvillak.
Oodatud on igas vanuses huvilised - gümnaasiumiõpilased, tudengid, tegevinsenerid.
Osaleda saab nii üksinda kui ka tiimiga.
Uued kogemused ja lõbus tuju on garanteeritud!
Kõikidele võistlustele välja pandud ahvatlevad auhinnad!
YIT Eesti pabersild
Selle aasta VR võistlus on tihedalt seotud ürituse peateemaga “Tuleohutus”.
Kaheliikmelistel tiimidel tuleb leida virtuaalreaalsuses kiireim tee põlevast majast väljumiseks. Hoonest väljumiseks on maksimaalselt 5 minutit.
Vanalinna Ehituse ehitusvillak
Kui otsid võistlust, kus käte asemel peab osav olema hoopis pea, on Ehitusvillak just sulle!
Küsimused ehitusalaste teadmiste kohta on liigitatud erinevate teemade ja raskusastmete kaupa. Parim mängija on see, kes kogub neile vastates kõige enam punkte.
Merko noodimeister
Selle aasta teemaks on ‘‘Akustika’’ ja mis saaks olla parem, kui võistelda selle nimel, kes suudab kõige täpsema noodi etteantud esemetest välja võluda.
Nordeconi virtuaalreaalsus
Lülitu välja tavaelu rütmist ja sisene virtuaalreaalsusmaailma!
Seikle ringi BIM-mudelis ühes Nordecon’i objektil ja kogu punktidega märgitud kaste.
Kahemehesaevõistlus
Kas oled varem kahemehesaagi kasutanud? Just selle saega saad proovile panna oma silmamõõdu ja meeskonnatöö oskuse.
Kaheliikmeliste meeskondade eesmärgiks on saagida etteantud kujule ja suurusele vastav detail ning seda maksimaalselt 10 minuti jooksul.
Astlanda Marble Run challenge
Kaheliikmeline võistkond ehitab papist seinale erinevatest etteantud materjalidest rennide süsteemi. Ülevalt alla veerev marmorkuul peab teekonna läbima kindla aja jooksul, mis kuulutatakse välja vahetult enne võistluse algust.
Lisaks ajalisele täpsusele hinnatakse ka rennistiku keerukust, seega mida põnevam ja loomingulisem on süsteem, seda suurem on võiduvõimalus!
Rennistiku kujundus tasub aja säästmiseks enne võistlust välja mõelda
Ehituseks on aega 75 minutit
Puitmajaklastri kandvaim konsool
Sel aastal Puitmajaklastri poolt uuel võistlusel on sul vaja ehitada erinevatest puitmaterjalidest võimalikult tugev konsoolne tala.
Tiim koosneb 2-st kuni 4-st liikmest.
Aega ehitamiseks on 2 tundi.
Aja lõppedes kinnitatakse moodul ühe laua otsa külge ja teisest laua otsast väljaulatuvale osale rakendatakse koormus.
Mängu tuleb inseneri taip ja loovus, seega tule näita missugusest puust on tehtud sinu tiim ja võida auhindu!
Saint-Gobain’i müüriladumine
Müüriladumise võistluse eesmärgiks on etteantud jooniste ja materjalide põhjal laduda kriteeriumitele vastav müüritis. Ülesande lahendamiseks on 2-liikmelistel võistkondadel aega 1,5 tundi, misjärel hinnatakse müüritise vastavust joonisele, töökoha puhtust ja ajaraamidesse mahtumist.
Osavaimatele müüriladujatele on välja pandud auhinnad!